شهر باتومی ، یکی از جذاب‌ترین و زیباترین شهرهای گرجستان بوده که هر ساله گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند. شهری کوچک در جنوب شرقی این کشور بی‌نظیر که با وجود سازه‌های منحصربه‌فرد و دیدنی در میان جهانیان به نام پایتخت گردشگری گرجستان شناخته می‌شود. باید بدانید که شهر باتومی در کرانه دریای معروف سیاه واقع شده و شهری بندری می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که این شهر مرکز تجاری مهمی در گرجستان بوده و عنوان مرکز جمهوری خودمختار آجار و پایتخت دوم گرجستان را از آن خود کرده است.

تاریخچه شهر باتومی گرجستان

 قدمت شهر باتومی به دوران پیش از میلاد مسیح برگشته و در ردیف قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان می‌باشد. نام این شهر در گذشته باتوس بوده و معنای عمیق می‌دهد. حرفه تجارت در زمان‌های گذشته در میان مردم رواج بسیاری داشته و ارتباط تجار با حکومت‌ها و فرهنگ‌های دیگر آن دوران بسیار گسترده بوده است. موقعیت استراتژیک و آب و هوای بی‌نظیر باتومی آن را بسیار مورد توجه حکام متعدد در طول ادوار مختلف تاریخی قرار داده بود. سلاطین عثمانی، در قرن هجدهم میلادی این شهر را تحت سلطه خود قرار داده و در قرن نوزدهم یعنی دقیقاٌ بعد از اتمام جنگ بین روس‌ها و ترک‌ها شهر باتومی به عنوان جزئی جدائی‌ناپذیر از گرجستان شناخته گردید. همچنین، در میان پیشرفت‌های بی‌شمار این منطقه در طول دوران مختلف می‌توان به لوله‌کشی به باکو، بازسازی بندر شهر و افتتاح خط ریلی میان باکو- باتومی اشاره کرد.

آب و هوای شهر باتومی

باید بگوییم که باتومی دارای آب و هوایی نیمه‌گرمسیری و شرجی بوده و این موضوع را می‌توان به خاطر تحت تأثیر قرار گرفتن در مقابل جریان‌های دریایی دانست. از این رو، این شهر هر ساله میزان بارندگی فراوانی را تجربه کرده و در واقع باتومی پربارش‌ترین منطقه قفقاز و گرجستان می‌باشد. با سفر به این شهر در هر کدام از فصول سال می‌توانید شاهد آب و هوایی متفاوت در آن باشید. هوای عالی و دوست‌داشتنی باتومی در فصل بهار با دمایی بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند از بهترین زمان‌ها برای سفر به این شهر باشد. خبر خوش این‌که، فصل تابستان در باتومی نه تنها گرم و سوزاننده نیست، بلکه به جرأت می‌توان گفت که مسافران یکی از دلنشین‌ترین تابستان‌های عمر خود را در این شهر سپری می‌کنند. سفر به باتومی در فصل زمستان نیز جذابیت‌های خاص خودش را داشته و تفریحات و ورزش‌های زمستانی بسیار هیجان‌انگیز و مفرح در این زمان از سال انتظار گردشگران را می‌کشند.

 


 
 
بنر تورهای خارجی فهیم گشت