همان‌طور که می‌دانید، ورود اتباع کشورهای خارجی بدون داشتن ویزا با بستن پیمانی مهم به نام شینگن توسط کشورهای اروپایی و در حدود ۳۰ سال قبل امکان‌پذیر شد. هم اکنون، مردم سرتاسر دنیا می‌توانند با همراه داشتن این نوع ویزا به هر کدام از کشورهای عنوان شده در این قرارداد به آسانی سفر می کنند. به علت مدت زمان اعتبار ۳ ماهه ویزای شینگن که به نسبت طولانی می‌باشد، مسافران می‌توانند به سایر کشورهای ذکر شده در این پیمان نیز سفر کنند. در این مقاله، مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن را برای شما عزیزان بیان کرده تا در روز مصاحبه آمادگی لازم را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن

۱. فرم پر شده درخواست ویزای شینگن

جهت درخواست اخذ ویزا برای هر کشوری، در نخستین مرحله باید فرم درخواستی (اپلیکسیشن فرم) را تکمیل نمایید. این فرم، را باید از سفارت مربوط به آن کشور و به صورت اینترنتی یا حضوری تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که تحویل این فرم همراه با سایر مدارک لازم در روز مصاحبه ضروری است. باید متذکر شویم که فرم درخواست ویزای شینگن برای هر کشوری متفاوت بوده و برای دریافت آن باید به سفارت کشور موردنظر مراجعه نمایید.

۲. شناسنامه ایرانی:

این مورد حتماٌ باید در میان مدارک شما موجود باشد. به این صورت که باید کپی همه صفحات و همچنین ترجمه رسمی آن‌ها را همراه داشته باشید.

۳. عکس رنگی:

۳ قطعه عکس رنگی نیز یکی دیگر از چیزهایی است که همراه داشتن آن‌ها برای اخذ ویزای شینگن ضروری می‌باشد. از جمله ویژگی‌هایی که این عکس باید دارا باشد می‌توان به زمینه سفید و تمام رخ بودن اشاره کرد. همچنین، جدید بودن، همخوانی داشتن آن با ظاهر متقاضی و داشتن ابعادی برابر با ۴×۶ در مورد این عکس باید مدنظر قرار گیرد. در صورت وجود عکس همراهان در گذرنامه متقاضی، در نظر گرفتن دو قطعه عکس از هر کدام از آن‌ها در میان مدارک لازم است.

۴. منابع مالی و اسناد رسمی شغلی:

  1. گواهی اشتغال به کار که میزان حقوق ماهیانه، سمت شغلی، مدت زمان مرخصی و معرفی فرد مورد نظر به عنوان جانشین و زمان اشتغال به کار همراه با امضای مدیر‌عامل شرکت بر روی سربرگ رسمی محل کار درج شده باشد. لازم به ذکر است که ترجمه این گواهی نیز باید به اصل آن اضافه شود.
  2. پرینت حساب بانکی. به عبارت دیگر مانده حساب و گردش سه ماه آخر آن ضروری است.
  3. اگر فرد متقاضی دارای بیمه تأمین اجتماعی باشد، باید اصل و ترجمه آن را نیز ضمیمه مدارک خود کند.
  4. همراه داشتن سند ملکی همراه با ترجمه آن برای متقاضی ضروری است. البته اصل آن در زمان تحویل سایر مدارک به شخص بازگردانده می‌شود.
  5. بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد. باید توجه داشته باشید که جهت رزرو بلیط هواپیما نیاز به پرداخت هزینه‌ای نیست.

۵. بیمه مسافرتی

همراه داشتن بیمه مسافرتی جمعی یا فردی، برای کل مدت زمان سفر ضروری است. باید بدانید که حداقل هزینه قابل پرداخت برای دریافت این نوع بیمه ۳۰ هزار یورو می‌باشد. توجه داشته باشید که از بیمه‌ای استفاده کنید که بسیار کاربردی بوده و هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان، هزینه‌های بیمارستانی و هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن را شامل شود. همچنین، تا زمان اقامت در کشورهای تحت قراردارد شینگن اعتبار داشته و وجود نماینده‌ای مطمئن و معتبر از شرکت بیمه‌گذار در کشور مقصد لازم است.

۶. برگه تأیید رزرواسیون هتل (واچر):

این برگه را تنها برای ارائه به سفارت باید تهیه کنید. به یاد داشته باشید که برگه تأیید رزرواسیون هتل باید مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت و جهت کل مدت اقامتتان در هتل باشد.

۷. دعوت‌‌نامه:

به همراه داشتن اصل دعوت‌نامه‌ای که فرد دعوت کننده از کشور مقصد برایتان ارسال کرده نیز یکی دیگر از مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن است. در صورت داشتن دعوت نامه نیازی به تهیه برگه رزرواسیون نیست.