آک مرکز (Akmerkez)، مرکز خریدی بزرگ است که در الیتر و در منطقه‌ی بشیکتاش شهر استانبول در ترکیه واقع شده است. آک مرکز پس از گالری آتاکوی و مرکز خرید کپیتول، در رده‌ی سوم قرار دارد. این رده بندی بر اساس بزرگی و مجلل بودن انجام شده است. آک مرکز در سال ۱۹۹۳ بازگشایی شده است.

جوایز و افتخارات آک مرکز

آک مرکز برنده ی جایزه ی بهترین مرکز خرید در استانبول است. در سال ۱۹۹۵، شورای ملی مراکز خرید (ICSC)، آک مرکز را به عنوان بهترین مرکز خرید در اروپا معرفی کرد. در سال ۱۹۹۶ نیز عنوان بهترین مرکز خرید در جهان را توسط ICSC به خود اختصاص داد و همچنین جایزه ی بهترین طراحی و بیشترین پیشرفت را دریافت کرد.

مرکز خرید آک مرکز با مساحتی نزدیک به ۱۸۰۰۰۰ متر مربع و در چهار طبقه واقع شده است. همچنین این مرکز خرید دو برج ۱۴ و ۱۷ طبقه‌ی اداری و یک برج ۲۴ طبقه‌ی مسکونی نیز دارد. ۲۴۶ مغازه‌ی این برج در یک مکان مثلث شکل قرار دارند و همه‌ی آن‌ها به میان تالار می‌رسند. در کل نزدیک به ۳۵۰۰۰ متر مربع مغازه برای اجاره وجود دارد. همچنین این مرکز خرید دارای ۴۱ پله برقی، ۲ آسانسور شیشه‌ای و ۳۰ آسانسور معمولی است. نزدیک به ۲۵۰ نفر برای نظافت، امنیت و دیگر کار‌های خدماتی مربوط در این مجتمع بزرگ خرید مشغول به کار هستند.

آک مرکز در روز‌های تعطیل، پذیرای ۵۰۰۰۰۰ نفر است. به طور میاگین در طول یک هفته ۱/۵ میلیون نفر و در یک سال ۱۴ میلیون نفر از این مرکز دیدن می‌کنند. تخمین زده شده که زمان برای بازدید از این مرکز خرید، ۳/۵ برابر بیشتر از میانگین جهانی است.

از سال ۲۰۰۲، این مرکز خرید میزبان برگزاری چندین اجرای هنری شده است. همچنین در سال ۲۰۰۸، پروژه‌ای برای بازسازی آک مرکز کلید خورد که این بازسازی طی سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ با بودجه‌ای بیش از ۲۰ میلیون یورو انجام شد. پس از این بازسازی طراحی داخلی این مجتمع به کلی تغییر کرد و ظاهری بسیار لوکس و زیبا پیدا کرد.⁣در این مرکز خرید، انواع مغازه‌های مختلف مثل زیورآلات، لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات و ساعت، لباس‌های زنانه، مردانه و بچگانه، لوازم ورزشی و شنا، عطر و ادکلن، کفش و اسباب‌بازی فروشی وجود دارد. علاوه بر مغازه‌های محلی، انواع برند‌های جهانی و بین‌المللی نیز در این مرکز خرید به چشم می‌خورد. همچنین رستوران‌هایی شیک با غذا‌های عالی و همچنین کافه‌ها آماده‌ی پذیرایی از بازدیدکنندگان هستند. پس از خرید و خوردن غذایی دلپذیر می‌توانید به سینمای هفت بعدی این مرکز رفته، تجربه‌ای بسیار هیجان انگیز داشته باشید.

مرکز خرید آک مرکز استانبول همه روزه از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۰ شب آماده خدمت رسانی به بازدیدکنندگانش است.

 

آدرس:

ترکیه، استانبول، منطقه‌ی بکیشتاش، مرکز خرید آک مرکز