مسجد ایاصوفیه یکی از بهترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های دیدنی استانبول بوده که در مرکز این شهر یعنی در منطقه سلطان احمد واقع شده است. این مسجد به عنوان نماد کشور ترکیه در میان جهانیان شناخته شده و با معماری فوق‌العاده زیبایش هر ساله گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند. باید بدانید که مسجد ایاصوفیه در حدود ۱۵۰۰ سال قبل یعنی در دوره امپراتوری روم بیزانس با طراحی خاص و منحصربه‌فرد فیزیکدانان و ریاضی‌دانان و همچنین به کارگیری ۱۰۰ استاد برجسته و ۱۰۰۰۰ کارگر ماهر ساخته شد. کار احداث این مسجد باشکوه و عظیم، در حدود ۵ سال به طول انجامید و در ابتدا از آن به عنوان کلیسا استفاده می‌شد. اما بعدها یعنی با گذشت ۹۰۰ سال از زمان تأسیس، استانبول به وسیله نیروهای عثمانی فتح و این مکان تاریخی و ارزشمند به مسجد بدل گردید.

وجه تسمیه مسجد ایاصوفیه

 جالب است بدانید که واژه ایاصوفیه به معنای کلیسای معرفت الهی بوده و نماد بهشت محسوب می‌شود. در مورد طراحی این بنا باید بگوییم که ستون‌ها و طاق‌هایی در مسجد ایاصوفیه ساخته شده که زیبایی آن‌ها واقعاٌ خیره‌کننده است. همچنین، گنبدی با ارتفاعی برابر با ۵۶ متر و عمق ۱۸ متر بر روی ستون‌های عظیم این مسجد به چشم می‌خورند.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه

در ابتدای ساخت مسجد ایاصوفیه، تنها تزییناتی بسیار ساده مانند تصاویری از صلیب در فضای داخلی آن انجام شده بود. اما به تدریج، موزاییک‌کاری‌هایی زیبا و بی‌نظیر، تصویر چهره امپراطور و خاندانش و تصاویری از عیسی مسیح نیز به تزیینات این بنا افزوده شدند. اما متأسفانه به خاطر راه افتادن جریان شمایل‌شکنی در ترکیه، بسیاری از موزاییک‌کاری‌های با‌ ارزش مسجد ایاصوفیه تخریب گردیدند. هدف از به‌ راه‌اندازی جریان شمایل‌شکنی، معطوف کردن ستایش و احترام بیننده به قدیس و عدم توجه وی به تصویر این فرد مقدس بود. علاوه بر این‌ها، بعد از به تسخیر درآمدن شهر استانبول در پایان جنگ صلیبی چهارم مسیحیان مسجد زیبای ایاصوفیه را مورد حمله و بی‌حرمتی قرار دادند. از جمله پیامدهای بسیار ناخوشایند این هتک حرمت می‌توان به دزدیده شدن سنگ قبر و کفن حضرت عیسی مسیح و تصویر ارزشمند شیردهی حضرت مریم اشاره کرد.

موزه و مسجد ایاصوفیه استانبول

ورودیه و ساعات بازدید مسجد ایاصوفیه

باید بگوییم که در تمام طول هفته امکان بازدید از مسجد ایاصوفیه برای شما عزیزان وجود دارد. اما در فصول بهار و تابستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر و در زمستان و پاییز از ساعت ۹ تا ۱۷ به روی گردشگران باز است. لازم به ذکر اسک که بلیط ورودیه مسجد ایاصوفیه استانبول در حدود ۲۰ لیر می باشد.

 

موقعیت مسجد ایا صوفیه روی نقشه