کلیسای تثلیث تفلیس ، از مهم‌ترین و معروف‌ترین بناهای مذهبی این شهر بوده که در کشور گرجستان قرار دارد. این کلیسا که به نام کلیسای سامبا نیز در میان مردم دنیا معروف است، از جمله دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفلیس به حساب می‌آید.

باید بدانید که کلیسای جامع تثلیث ، سومین کلیسای مرتفع ارتدوکس بوده و نماد ملی گرجستان نیز محسوب می‌شود. در واقع، این دو مورد از دلایل جذابیت و محبوبیت این کلیسا در میان اهالی منطقه و گردشگران می‌باشد. باید بدانید که هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدوکس گرجی و دو هزارمین سال میلاد مسیح بهانه خوبی برای ساخته شدن کلیسای تثلیثی بود که به تدریج جای خود را در دل گردشگران و مردم محلی باز کرد.

تاریخچه کلیسای تثلیث

در مورد تاریخچه این بنای تاریخی، باید بگوییم که ساخت کلیسای تثلیث از سال‌ ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی به طول انجامیده است. در سال ۱۹۸۹ میلادی، مسئولین کشور گرجستان تصمیم به احداث این بنا گرفته و آن را به مردم این کشور نیز اعلام کردند. در این میان، آن‌ها از معماران معروف و برجسته خواستند تا طرح‌های پیشنهادی خاص خود را جهت پیاده‌سازی ارائه نمایند. پس از بررسی‌های بسیار و در نظر گرفتن تمام جزئیات در طرح‌ریزی کلیسای تثلیث ، طرح آرچیل میندیاشویلی به عنوان بهترین و جامع‌ترین طرح پذیرفته شد. باید بدانید که ظرفیت این کلیسا برابر با ۱۵۰۰۰ نفر بوده و ارتفاع آن از سطح زمین معادل ۹۷ متر می‌باشد.

 با نگاهی به این بنای عظیم و باشکوه، ترکیبی از سبک‌های قدیمی معماری مذهبی گرجستان را در دوره‌های مختلف تاریخی به وضوح می‌بینید. گنبد مخروطی شکلی واقع شده بر روی ۸ ستون از جنس طلا ساخته شده و ارتفاع آن از قسمت پایین تا نوک صلیبی‌اش برابر با ۷.۵ متر می‌باشد. همچنین، کلیسای جامع تثلیث با فضای ۵۰۰۰ مترمربعی، از ۹ کلیسا تشکیل شده است. بعلاوه، می‌توانید در طبقات پایین این ساختمان، ۵ کلیسای کوچکتر را نیز پیدا کنید. تمام کف کلیسای تثلیث ، با سنگ مرمرهای فوق‌العاده زیبایی پوشانده شده و در تزیین دکوراسیون آن موزاییک به کار رفته است. نقاشی‌های دیواری این کلیسا ، حاصل کار تیمی خوش‌ذوق و هنرمند به رهبری فردی به نام امیران گوگلیدزه می‌باشد. برج ناقوس، آکادمی علوم دینی، استراحتگاه، کارگاه‌های آموزشی، صومعه و اقامتگاه اسقف اعظم بخش‌های این کلیسا را تشکیل می‌دهند.   

بنر تورهای خارجی فهیم گشت