کلیسای سوتیتسخُوِلی، کلیسایی زیبا مربوط به دوران قرون وسطی در شهر تاریخی متسختا گرجستان می‌باشد. متسختا یک شهر قدیمی و دارای ارزش تاریخی در شمال تفلیس است که حدود ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. کلیسای سوتیتسخولی ، مکانی فوق‌العاده جذاب و دیدنی که به وسیله یونسکو به ثبت جهانی رسیده و امروزه بعد از کلیسای جامع تثلیث به عنوان دومین کلیسای بزرگ گرجستان شناخته می‌شود. باید بدانید که بر طبق باور مردم عامه، کلیسای سوتیتسخولی آرامگاه حضرت مسیح بوده و از ارزشمندترین مکان‌های عبادت اهالی گرجستان می‌باشد.

تاریخچه کلیسای سوتیتسخولی

این کلیسا، در اوایل سده ۱۱ میلادی به وسیله معمار خوش‌ذوق و با‌سلیقه اهل گرجستان به نام آرساکیدزه احداث گردید. عمده شهرت کلیسای سوتیتسخولی ، به خاطر معماری فوق‌العاده و حجاری‌هایی بی‌نظیر بر روی سنگ‌ها بوده که با ظرافت خاصی انجام شده‌اند.

لازم به ذکر است که این کلیسا در طول ادوار مختلف بارها صدمات و آسیب‌هایی را به خود دیده است. اما زمان حمله تیموریان و اعراب، دوره شوروی و دوران سلطنت روسیه را می‌توان دوران اوج تخریب سوتیتسخولی دانست. البته این کلیسا شاهد زمین‌لرزه مهیبی نیز بوده که آسیب‌های بسیاری را برای آن به بار آورده است. تا این که، کلیسای سوتیتسخولی در قرن ۱۱ میلادی به دستور کاتولیک MELKISEDEK مورد بازسازی قرار گرفت. باید بدانید که دور تا دور این کلیسا را دیواری دفاعی فرا گرفته که زمان ساخت آن به دوران پادشاهی هراکلیوس باز می‌گردد. دیواری عظیم از جنس آجر و سنگ که از هشت برج تشکیل شده است. ۲ برج مربع شکل و ۶ برج دیگر به شکل استوانه هستند. طبقه بالایی کلیسای سوتیتسخولی محل نگهداری اسلحه بوده و جهت اهداف نظامی ساخته شده است.

سرتاسر دیوارهای این کلیسا، مزین به نقاشی‌هایی بسیار زیبا و چشم‌نواز مربوط به دوران قرون وسطی می‌باشند. نقاشی‌هایی که عمده آن‌ها را آیکون‌ها و المانهای ارتدوکس مسیحی تشکیل می‌دهند. در زمان بازدید امپراتور روسیه نیکلاس اول از کلیسای سوتیتسخولی در دهه ۱۸۳۰ میلادی، مقامات این کشور بسیاری از نقاشی‌ها و گالری‌های این کلیسا را با توجه به طرح پاک‌سازی اماکن مذهبی از بین بردند. اما خوشبختانه امروزه بخشی از این نقاشی‌ها همچون تصویری از شخصیت‌های زودیاک و جانور آخرالزمان مربوط به قرن سیزدهم به وسیله هنرمندانی چیره‌دست مورد ترمیم قرار گرفته‌اند. همچنین، تصویری از عیسی مسیح در محراب کلیسای سوتیتسخولی به زیبایی هر چه تمام‌تر به وسیله هنرمندی اهل روسیه نقاشی شده است.          

بنر تورهای خارجی فهیم گشت