کلیسای متخی یکی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفلیس بوده که در جوار رودخانه مشهور کورا واقع شده است. رودی که مدخل اصلی این شهر زیبا به حساب می‌آید. جالب است بدانید که این منطقه قدیمی‌ترین ناحیه قابل سکونت تفلیس به شمار می‌رود.

کلیسای متخی شهر تفلیس گرجستان

باید بدانید که کلیسای متخی ، در میان اهالی این خطه از اهمیت و شهرت بالایی برخوردار بوده و زمانی در رده پنج کلیسای اول تفلیس احداث و به عنوان محلی برای عبادت اهالی منطقه استفاده می‌شده است. وجه تمایز این کلیساها با سایر کلیساها وجود آرامگاه یکی از قدیس‌های معروف کشور گرجستان می‌باشد که به خاطر تغییر دین خود به زرتشتی به وسیله همسرش مورد شکنجه قرار گرفت و کشته شد. حتی کلیسای متخی شاهد پیوند زناشویی ملکه تامارا با شاهزاده دیوید سوسلان همسر دوم ایشان نیز بوده است.

در مورد معماری این کلیسا باید اشاره کنیم که شکل خاص و منحصر به ‌فرد کلیسای متخی وجه تمایز آن در میان سایر کلیساهای تفلیس می‌باشد. این موضوع به خاطر سقف گنبدی شکل زیبای آن بوده که در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است. فضای بیرونی کلیسای متخی ، از سنگ ساخته شده و بسیار فرسوده می‌باشد. این کلیسا، در قرن ۱۷ میلادی کاملاٌ تخریب و در سال ۱۷۴۸ مورد بازسازی قرار گرفت.

تخریب کلیسای متخی توسط آقا محمدخان قاجار

کلیسای متخی یک بار دیگر هم در سال ۱۷۹۵ در طول حمله پارسیان به تفلیس و توسط آقا محمد‌خان تخریب شد. در گذشته، قلعه‌ای در نزدیکی این کلیسا ساخته که در طول سال‌های ۱۸۱۰ تا ۱۸۲۰ ویران گردید. تا این‌که، سیاه چاله‌ای را به عنوان زندانی مخوف به جای آن قلعه بنا نهادند. البته اکنون دیگر اثری از این سیاه چاله وجود ندارد و جای آن را مجسمه‌ای گرفته است. مجسمه‌ای زیبا که پادشاهی بر روی اسب (یادبود شاه وختانگ) قرار گرفته و در سال ۱۹۵۸ همزمان با هزار و پانصدمین سال تأسیس شهر تفلیس از آن پرده‌برداری شد.

دستور تخریب کلیسای متخی

در سال ۱۹۳۳ حاکم شوروی، در دوره پاک‌سازی اماکن مذهبی از سطح شهر، دستور خرابی کامل این کلیسا را صادر کرد. اما خوشبختانه با اصرار و پافشاری جمعی از هنر‌دوستان و روشنفکران این منطقه، وی این کار را انجام نداد. زیرا به عقیده این دسته از افراد، به خاطر نقاشی‌های دیواری بسیار زیبا و چشم‌نواز، کلیسای متخی می‌توانست به عنوان موزه مورد استفاده قرار بگیرد. اواخر دوره شوروی، این کلیسا تغییر کاربری داده و تبدیل به محلی برای نمایش تئاتر شده بود. اما خوشبختانه بعد از سقوط این رژیم، همه چیز به حالت قبل برگشته و دوباره کلیسا به مکانی برای برگزاری مراسم مذهبی تبدیل گردید. کلیسای متخی ، به علت قرارگیری در جوار تله کابین و رودخانه‌ای زیبا، یکی از بهترین و زیباترین چشم اندازها را داشته و گزینه مناسبی برای علاقمندان به عکاسی محسوب می‌شود. به خصوص گردشگرانی که قصد دارند لحظاتی خاطره‌انگیز را از سفر خود به تفلیس گرجستان در آلبوم شخصی‌شان ثبت کنند. پس، حتماٌ در بازدید خود از شهر تفلیس دیدار از این مکان فوق العاده را نیز بگنجانید.

بنر تورهای خارجی فهیم گشت