گرجستان از جمله زیباترین و معروف‌ترین کشورهای قاره آسیا و اروپا بوده و یکی از مقاصد مناسب و مورد قبول گردشگران برای سفر می‌باشد. عوامل مختلفی از جمله مهمان‌نوازی و غذاهای لذیذ و دلچسب در این موضوع دخیل هستند. در سفر به این کشور، آشنایی با شهرهای مشهور آن اهمیت بسیاری داشته و در واقع ضرورت به حساب می‌آید. زیرا شناخت این شهرها می‌تواند به انتخاب بهتر شما برای گذراندن اوقاتی شاد و فرح‌بخش در گرجستان کمک کند. در این مقاله، چند مورد از شهرهای گرجستان را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. باشد که این مطلب کمک مؤثری به شما دوستان عزیز برای سفر به گرجستان باشد.

بهترین شهرهای گرجستان برای سفر

شهر تفلیس (Tbilisi)

شهر تفلیس ، یکی از زیباترین و با شکوه‌ترین شهرهای گرجستان بوده و به عنوان پایتخت آن شناخته می‌شود. این شهر معروف، در دو جانب رود مشهور کر واقع شده و سه طرف آن را کوه‌هایی احاطه کرده‌اند.

باید بگوییم که تفلیس با ۶۹۷۰۰ مترمربع مساحت چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد. در مورد وجه تسمیه نام این شهر، باید بگوییم که این نام در زبان گرجی تبلیس بوده و مشتق از لغت تیبلی می‌باشد. این واژه در زبان مردم گرجستان به معنی گرم است. در واقع انتخاب این نام برای تفلیس به وجود ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه‌های کوه معروف تابوری گرجستان برمی‌گردد. چشمه‌هایی که هر روز ۳ میلیون لیتر آب از دل آن‌ها بیرون می‌آید.

شهر باتومی (Batumi)

باتومی یکی از شهرهای ساحلی، زیبا و توریست پذیر گرجستان است. اگر به دنبال بهترین ها توی زندگی تان هستید و یا به دنبال یک جاذبه تفریحی برای تابستان، هیچ کجا به مانند شهر باتومی نمی‌شود. جاذبه های گردشگری باتومی بی نظیره و باید وقت زیادی صرف دیدن این جاذبه ها صرف کنید و در سال های اخیر دولت گرجستان با برنامه ریزی های توریستی عالی این شهر را با تمام زیبایی هایش به دنیا معرفی کرده است خصوصا طرفداران زیادی هم در بین مسافران ایرانی به دست آورده است.

شهر مستیا (Mestia)

مستیا به عنوان شهری زیبا و چشم نواز، در حوالی شهرهای پوتی، اونی و کوتایسی واقع شده است. شهری در قسمت شمال غربی گرجستان که فاصله ۱۲۸ کیلومتری با شهر معروف زوگدیدی دارد. گفتنی است که مستیا با داشتن ۱۳۲ روستا و جمعیتی معادل ۱۵۰۰ نفر یکی از مشهورترین شهرهای گرجستان می‌باشد. مردم این شهر نژاد سوانی داشته و تاریخ و فرهنگی قدیمی و غنی را با خود یدک می‌کشند. ثبت این شهر به عنوان میراث بشری در سازمان جهانی یونسکو از افتخارات مردم این منطقه به حساب می‌آید. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که مستیا را خواهر خوانده شهر سن گیمیگنانو در کشور ایتالیا می‌نامند. گفتنی است که این شهر، به خاطر وجود کوه‌های بلند و سر به‌ فلک‌ کشیده، همواره مورد توجه مردم به خصوص کوهنوردان حرفه‌ای بوده است.

شهر تلاوی (Telavi)

شهر تلاوی شهری زیبا و قدیمی واقع در دامنه رشته کوه‌های معروف گومبوری می‌باشد. این شهر، با شهرهای جمهوری آذربایجان و گرجستان مرز مشترکی داشته و از شهرهای مهم ناحیه شرقی گرجستان است. باید بگوییم که برخلاف معروفیت تلاوی در میان گردشگران، این شهر جمعیت کمی برابر با ۲۰۰۰۰ نفر را دارا می‌باشد. گفتنی است که ارتفاع شهر تلاوی از سطح دریا معادل ۴۹۰ متر بوده و فصل پاییز را می‌توان مناسبت‌ترین زمان برای سفر به این منطقه دانست.

شهر اسپانتسمیندا (Stepantsminda)

شهر اسپانتسمیندا، واقع در ناحیه مشهور متسختخا متیانتی و بخش شمالی گرجستان، از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان به شمار می‌آید. به جهت باستان‌شناسی و تاریخی، این شهر قسمتی از استان کهن خوی به شمار می‌رفته است. از نظر موقعیت دقیق جغرافیایی، اسپانتسمیندا با بخش شمالی شهر تفلیس ۱۵۷ کیلومتر فاصله داشته و با رود ترک همجوار می‌باشد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که نام این شهر، برگرفته از اسم راهبی مسیحی ارتدکس به نام بتان استپان است. راهبی که در اسپانتسمیندا عزلت گزیده و عمارتی مذهبی را برای خود درست کرده بود. این شهر کوچک، به خاطر واقع شدن در ناحیه مرتفع و کوهستانی قفقاز، دارای جاذبه‌های تفریحی و گردشگری بسیاری می‌باشد. به عنوان مثال، امکان انجام ورزش‌های شاد و مهیجی همچون اسب‌سواری، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری، یخ‌نوردی و صعودهای زمستانی و پاراگلایدر در این منطقه با بهترین امکانات لازم برای ورزش دوستان فراهم شده است.

 

شهر متسختا (Mtskheta)

این شهر از جمله شهرهای قدیمی گرجستان بوده که قدمت آن به دوران باستان برمی‌گردد. متسختا، اهمیتی بسیار زیاد برای مردم گرجستان داشته و فاصله آن تا شهر مشهور تفلیس تنها ۲۰ کیلومتر می‌باشد. باید بدانید که پادشاهان ایبریا از حدود قرن سوم پیش از میلاد تا قرن پنجم پس از میلاد، در این منطقه پادشاهی می‌کرده‌اند. با وجود جاذبه‌های جذاب و متنوعی همچون کلیسای معروف ارتدوکس (کلیسای سوتیتسخولی) در متسختا، می‌توان این شهر را در ردیف پرگردشگرترین شهرهای گرجستان به حساب آورد.

 

بنر تورهای خارجی فهیم گشت