کاخ موزه توپکاپی استانبول، از جمله محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شود. بنایی ساخته شده بر روی شبه جزیره‌ای کوچک که تنگه بسفر در جانب شمال شرقی آن قرار گرفته است. همچنین، این کاخ موزه از سمت شمال به دماغه طلایی و از جانب جنوب نیز به دریای معروف مرمر ختم می‌شود. باید بدانید که دیواره‌های اطراف کاخ توپکاپی ۵ کیلومتر طول داشته و در اوایل دوران ساخت مساحتی برابر با ۷۰۰ هزار مترمربع داشته است. اما متأسفانه در حال حاضر تنها ۸۰ هزار مترمربع از این کاخ به یادگار مانده و در طول ادوار تاریخی هر کدام از پادشاهان قسمت‌های جدیدی را براساس نیاز و یا سلیقه خود به آن اضافه کرده‌اند.

کاخ موزه توپکاپی استانبول ترکیه

تاریخچه کاخ موزه توپکاپی

سلطان محمد دوم در سال ۱۴۵۳ بعد از فتح قسطنطنیه (استانبول قدیم) دستور احداث کاخ توپکاپی را به عنوان اولین کاخ عثمانی صادر کرد. کار احداث این بنا از سال ۱۴۶۶ شروع و در سال ۱۴۷۸ به پایان رسید. باید بدانید که امپراتوری بزرگ عثمانی در طول قرون ۱۵ تا ۱۹ میلادی کاخ توپکاپی را به عنوان مرکز سیاسی خود در نظر گرفت. در حال حاضر، این کاخ به موزه تبدیل شده و آثار ارزشمندی به جا مانده از دوران گذشته در آن نگهداری می‌شود. موزه‌ای واقع در سمت چپ سومین حیاط موجود در این کاخ که در آن اشیایی همچون لباس حضرت فاطمه (س) و زیر‌انداز خانه ایشان، لباس خونین امام حسین(ع)، شمشیر حضرت علی (ع) در آن به چشم می‌خورند. همچنین، ظروف چینی، نقره و کریستال مربوط به دوران عثمانی نیز در این مکان در معرض بازدید عموم گذاشته شده‌اند. به خاطر داشته باشید که جهت ورود به قسمت آثار مقدس و مذهبی این موزه نباید لباس‌های نامناسب و بدن‌نما بر تن داشته باشید. 

بازدید از کاخ موزه توپکاپی

باید بگوییم که کاخ موزه توپکاپی در جوار منطقه مشهور سلطان احمد منطقه‌ای باستانی در استانبول با تعداد بسیاری جاذبه‌های تاریخی واقع شده است. بنابراین، به علت رفت و آمد زیاد گردشگران به این محله به راحتی می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه‌ای مانند مترو، اتوبوس و تراموا به این کاخ بروید. کاخ موزه توپکاپی، در تمام روزهای هفته به غیر از سه شنبه‌ها به روی گردشگران باز است. هزینه بلیط ورودیه کاخ موزه توپکاپی در حال حاضر (زمستان ۱۳۹۶) برای هر نفر برابر با ۴۰ لیر می باشد.


موقعیت کاخ موزه توپکاپی روی نقشه

بنر تورهای خارجی فهیم گشت