شهر استانبول بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه بوده که قسمتی از آن در قاره اروپا و بخشی دیگر در قاره آسیا واقع شده است. از آن‌جایی‌ که این دو قسمت به وسیله پلی مشهور به اسم بسفر به یکدیگر اتصال می‌یابند، استانبول به نام پلی میان دو قاره مشهور است. باید بدانید که این شهر به عنوان مرکز تاریخی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه به شمار رفته و جمعیتی برابر با ۱۴.۱ میلیون نفر در آن ساکن هستند. از نظر جغرافیایی، استانبول بین دو دریای نام‌آشنای سیاه و مرمره واقع شده و قدمتی برابر با ۲۵۰۰ سال دارد. لازم به ذکر است که این شهر به علت وجود آثار و جاذبه‌های تاریخی هر ساله گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا از جمله ایران به سمت خود جذب می‌کند. به‌طوری‌که، استانبول ترکیه در رده سومین شهر توریستی دنیا بوده و به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال ۲۰۱۰ میلادی برگزیده شده است.

تاریخچه استانبول ترکیه

باید بگوییم که استانبول ترکیه به ترتیب به ۴ دوره باستان، بیزانس، امپراتوری روم شرقی و جمهوری ترکیه تقسیم می‌شود. همچنین، در طول این اعصار تاریخی این شهر نام‌های مختلفی همچون بیزانتیوم، کنستانتینوپول و هفت تپه را بر خود دیده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که نام استانبول برگرفته از لغتی یونانی به معنی به سمت شهر، مرکز شهر و یا در شهر می‌باشد. در زمان تشکیل جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ میلادی، پایتخت این کشور از استانبول به شهر آنکارا تغییر یافت. اما خوشبختانه استانبول همچنان در جایگاه بزرگ‌ترین شهر ترکیه و مرکز صنعتی تجاری این کشور قرار دارد.

سفر به استانبول ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

باید بدانید که اغلب جمعیت استانبول ترکیه را ترک‌های استانبول تشکیل داده و بیشتر مردم پیرو دین اسلام هستند. علاوه بر این، استانبول ترکیه در حدود ۵/۲ میلیون نفر از جمعیت کردنشین ترکیه را در خود جای داده است. همچنین، مکاتبی از جمله سنی، شافعی و حنفی نیز در میان اهالی این شهر دیده می‌شوند. آداب و رسوم رایج در میان مردم کشور ترکیه به علت هم‌جواری با کشورهای اروپایی بسیار متأثر از اهالی این مناطق می‌باشد. باید بگوییم که مردم استانبول خونگرم و مهمان‌نواز بوده و حضور در کنار آن‌ها لحظاتی شاد و خاطره‌انگیز را برایتان رقم می‌زند. جالب است بدانید که ترک‌های ساکن در این شهر، تمایل زیادی به دعوت آشنایان و دوستان به منزل خود داشته و ترک زود هنگام مهمان در نظرشان نوعی بی‌‌احترامی به شمار می‌رود. همچنین، ازدواج در استانبول با آداب و رسوم زیبا و خاصی همراه بوده که همیشه برای گردشگران جالب است. از جمله رسوم رایج در مراسم عروسی اهالی استانبول می‌توان به نوشتن نام دوستان عروس درون کفش وی اشاره کرد. بعد از تمام شدن مراسم، اگر نام دختری از داخل کفش عروس پاک شده باشد، به معنای نزدیک شدن زمان ازدواج آن فرد است.