اکثر اهالی گرجستان، از پیروان دین مسیح بوده و همواره جهت دعا و عبادت به کلیساهای مختلف ساخته شده در سطح این سرزمین می‌روند. تعدادی از این کلیساها، مربوط به دوران معاصر و برخی دیگر بسیار قدیمی هستند. بعضی از این اماکن، نسبت به بقیه معروفیت بیشتری داشته و گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان از آن‌ها بازدید می‌کنند. یکی از کلیساهای بسیار معروف گرجستان، کلیسای سیونی بوده که در مرکز شهر تفلیس واقع شده است. در این مقاله، سعی داریم این مکان مقدس را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت سفر به گرجستان و شهر زیبای تفلیس آشنایی کافی را با کلیسای سیونی داشته باشید.

تاریخچه کلیسای سیونی تفلیس

کلیسای سیونی تفلیس، یکی از جاذبه‌های این شهر بوده که قدمت آن به بیشتر از ۱۳ قرن پیش بازمی‌گردد. مکانی واقع در قلب این شهر تاریخی و کرانه‌ راست رودخانه کورا که به خاطر زیبایی و جذابیت منحصر به ‌فردش در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارد. کلیسای سیونی، پیش از احداث کلیسای سامبا اصلی‌ترین کلیسای جامع ارتدوکس محسوب می‌شده است. اما با این حال، این مکان همان ارزش و اهمیت گذشته را در میان مردم داشته و هنوز هم از مشهورترین کلیساها در میان اهالی گرجستان است. باید بدانید که پادشاهی به نام واختانگ گرگاسالی، در نیمه دوم قرن پنجم میلادی دستور ساخت کلیسای سیونی را داد. البته کار ساخت این کلیسا از اوایل قرن ششم شروع و در اوایل قرن هفتم به پایان رسید.

کلیسای سیونی ، در طول دوران مختلف تاریخی چندین بار تخریب گشته است. اما مجدداٌ به وسیله دیوید چهارم معروف به دیوید بانی(سازنده) مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته تا به عنوان میراثی ارزشمند برای نسل‌های آینده حفظ شود. گنبد این کلیسا به وسیله شاه جلال الدین خوارزمشاه در سال ۱۲۲۶ کاملاٌ تخریب گردید. خوشبختانه، بعد از طی مدت کوتاهی این گنبد مورد بازسازی قرار گرفت. البته کلیسای سیونی، باز هم در سال ۱۳۸۶ با هجوم تیمور لنگ و اوایل قرن هفدهم میلادی بر اثر زلزله‌ای مهیب بسیار آسیب دید. اما تخریب آن به وسیله آقا محمد خان قاجار آخرین باری بود که این کلیسا با خرابی‌های زیادی مواجه گردید. کلیسای سیونی، در قرن ۱۹ میلادی مورد مرمت کامل قرار گرفته و نمای بیرونی آن در بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ با سنگ‌هایی بسیار زیبا و تراشیده تزیین گشت. همچنین، نقاشی‌های بسیار زیبا و بی‌نظیر این کلیسا به وسیله هنرمندی به نام گریگور گاگارین کشیده شده است. باید بگوییم که صلیب نینوی مقدس، در این مکان نگهداری شده که به عنوان مقدس‌ترین نشان مسیحیت ارتدوکس کشور گرجستان محسوب می‌شود.

بنر تورهای خارجی فهیم گشت